Kosmetologė Rita Balčiūnienė: „Pigmentacija yra blogiau nei raukšlės“

Daugelis moterų itin pergyvena dėl raukšlių, tačiau daug sudėtingiau kovoti su kitu senėjimo požymiu – pigmentinėmis dėmėmis, kurios vyresniame amžiuje išryškėja itin pastebimose vietose: veido, rankų, dekolte. Kosmetologė Rita Balčiūnienė sako, kad nors pigmentacijos mažinimas yra sunkus ir kantrybės reikalaujantis procesas, būdų jas pašviesinti yra ir specialisto kabinete, ir namų sąlygomis.

Kokiame amžiuje jau galime tikėtis pigmentinių dėmių? 

Jei visą gyvenimą mažai buvote saulėje, nesideginote arba visada būdavote pasitepusi stipria apsauga nuo saulės, tai netgi galima tikėtis, kad pigmentacijos nebus arba ji pasimatys gerokai vėliau negu tuo atveju, jei to nesilaikėte. Deja, bet daugelis moterų į tai atsako: „Oj ne, aš nesu viena iš tų“. Ir tikrai, ar atsimenate tą itin stipraus įdegio madą? Ne viena jai yra pasidavusi: deginosi ne tik saulėje, bet ir soliariumuose. Bloga žinia ta, kad UV ir UVA spindulių poveikis odai yra kaupiamasis ir raukšlės bei pigmentacija, kaip to rezultatas, dar yra palyginti menkas padarinys, turint omeny onkologinių ligų riziką. 

Taigi ir amžius, kada pigmentacija pasimato, priklauso nuo to, kiek piktnaudžiavote saule, jau nekalbant apie kitas pigmentacijos priežastis: pavyzdžiui, hormoninių svyravimų nėštumo metu arba melanino sintezės suaktyvėjimo, kai trūksta vitaminų A, C, PP arba tokių mikroelementų kaip varis, cinkas, geležis.

Kokios dar galimos pigmentacijos priežastys ir ar galima to išvengti? 

Skaitykite vaistų informacinius lapelius, nes kai kurie medikamentai gali tapti pigmentacijos priežastimi. Ypač dėmesį rekomenduoju atkreipti į antibiotikus, kontraceptines tabletes, netgi skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip Ibuprofenas gali pakenkti odai.  

Vadinamoji použdegiminė pigmentacija susidaro tada, kai oda buvo pažeista, po traumų. Nudegus, nušalus, po aknės ar estetinių odos procedūrų odą ypatingai reikia saugoti nuo saulės, nes tose vietose gali likti dėmės.